Czym są nowoczesne budynki? Należy wyimaginować sobie jakiś budynek. Jaki? Przeważnie raczej olbrzymi a także odwiedzany przez gąszcz osób.
Ze strefą omawianego typu budownictwa, zazwyczaj kojarzą się obiekty użytkowane przez władzę rządową oraz lokalną. Choć raczej nie tak często. Komunalne obiekty to ponadto lokale: opieki społecznej ewentualnie socjalnej, banki placówki oświatowe, kulturalne, obiekty kultu religijnego, żłobki, zdrowotne, sądy obiekty turystyczne, komercyjne, knajpy, usługowe z każdej branży, w tym pocztowe i telekomunikacyjne, sportowe, obsługi pasażerów itp.

Budowanie budowli użyteczności publicznej należy postrzegać jako proces podobny do każdego innego założenia architektonicznego. Zużywane materiały są identyczne , a techniki ich stosowania także nie różni się znacznie od innych spożytkowanych w przestrzeni komercyjnej. Przykazania sztuki budowlanej są przecież te same.

Znaczącą różnicą zwykle jest wielkość budynków jak również płynące z nich wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. Takie projekty muszą mieć liczne elementy, które poprawiają bezpieczeństwo klientów. Należy przytoczyć tu na przykład systemy przeciwpożarowe. Rozbudowane rozwiązania to teraz nie tylko obowiązek. Trzeba założyć wszelkie scenariusze od zwykłego pożaru, po wtargnięcie desperatów. W wyniku tego w dużej mierze zautomatyzowane układy niczym z obrazów science fiction, które powodują, że możemy pracować i odpoczywać spokojnie.