Kamień pojawiający się na zębach w znacznym stopniu wpływa na ich estetykę. Niestety, nawet gdy zębom nie dolega nic innego, może pokryć je w pewnym momencie warstwa niechcianego nalotu. Całe szczęście, że w obecnych czasach wyeliminowanie tego problemu jest całkiem proste.

Na pojawianie się kamienia wpływają spożywanie kawy, herbat, czerwonego wina i soków czy nektarów. Szkodliwy wpływ na nasze zęby wykazują także twarda woda z kranu czy regularne palenie. Jako pierwszy na zębach wytwarza się miękki nalot, który można samemu usunąć. Są to bakterie scalone ze składnikami śliny. Nieusunięta płytka przeobraża się w twardy osad, wymagający interwencji stomatologa.

Nade wszystko dbaj o zęby, aby nie pozwolić na odkładanie się kamienia. Myj zęby dwa razy dziennie, najlepiej przy pomocy szczoteczki sonicznej. Niewątpliwie nie istnieje jednak pewny sposób, by uchronić się przed wystąpieniem osadu. Należy wówczas udać się do stomatologa. Gdy zaczniesz planować zdjęcie osadu z zębów, a nie do końca wiesz, w którym miejscu masz możliwość to zrobić, warto wprowadzić do wyszukiwarki określoną frazę, np. scaling lub stomatologia estetyczna Łódź. Dentysta oczyści szkliwo Twoich zębów za pomocą skalera. Wibrujące urządzenie rozbija kamień, wypłukany w następnej kolejności przez strumień wody.

Zadbaj o swoje zęby i nie pozwól, aby kamień stał się przyczyną różnych problemów z dziąsłami bądź próchnicą. Zawsze dbaj o higienę jamy ustnej!