Delikatna roślina z kwiatami podobnymi do astrów, od zawsze postrzegana za  chwast, obecnie okazuje się oferować nieocenione właśności, przede wszystkim mające za zadanie poprawienia  pracy i rewitalizacji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim traktuje ten artykuł, to także roślina od zarania dziejów poczytywana za sakralną, z czym wiąże się konkretna wieść gminna.
 
Ostropest plamisty mielony – przed wiekami legenda, dla współczesnych respektowana roślina

Ostropest objawia niemało prozdrowotnych parametrów. Dawniej roślinę tę uważano za pospolity, nieprzydatny chwast. W jej historii nie zabrakło zaistnienia  pewnej opowieści, która dodała znamienia niemal mistycznej. Mowa o pełnej nazwie Sylibum marianum. Według wierzeń w momencie karmienia kropla mleka Niepokalanej zbłądziła na listowie ostropestu, co sprowokowało pojawienie się śnieżnych wzorów. Wierzenia te przyczyniły się do nazywania ostropestu tytułem cudownej rośliny co przylgnęło do niej na stosunkowo długi czas.
 
Dziś, uwalniając się od mitu tudzież dawnych podań, mamy do czynienia z rośliną o licznych poczesnych funkcjach, jakie realizuje w układzie pokarmowym. Kluczową rolę odgrywa głównie zawartość grupy flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.
 
Ostropest właściwości dla zdrowia a także dla  piękna
 
Wzmiankowana sylimaryna spełnia czołową rolę w odbudowywaniu komórek wątroby oraz ich ochronie. Zapewnia dobrą pracę całego organu, zabezpiecza przed zgubnym wpływem związków toksycznych, tudzież poprawia procesy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty mielony, wsypywany do herbaty, kawy oraz jedzenia – dajmy na to surówek, zapewnia działania przeciwzapalne a przy tym przeciwutleniające.
 
Z ostropestu umiemy otrzymać taksyfolinę, która będzie mieć pomocny wpływ na procesy leczenia osteoporozy. Z kolei asortyment drogeryjny, które w specyfikacji mają esencję z ostropestu, spektakularnie radzą sobie z poprawieniem cery, nade wszystko skóry potrzebującej nawodnienia.
 
Ostropest plamisty zastosowanie
 
Ostropest plamisty ma swoje zastosowanie w regeneracji i leczeniu wątroby. Stosowany jest aby zapanować nad galopującą epidemią miażdżycy. Według badań zwielokrotnia szybkość odbudowy nerek. Stosowany zewnętrznie wpływa na odwlekanie w czasie procesu niszczenia naszej skóry oraz ochronę przed promieniowaniem UV.
 
Ostropest plamisty jak używać
 
Ostropest plamisty można  stosować w formie nienaruszonych owoców oraz rozdrobnionych, a także tworząc macerat niczym „kleik” powstający z nasion lnu. Roślina odgrywa ważną rolę nie tylko w leczeniu, lecz także w sztuce kulinarnej. Ostropest z powodzeniem jest wykorzystywany zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w postaci leków, ale i dodatków do herbat, przekąsek czy surówek.
 
Ostropest plamisty – dozowanie
 
W przypadku dodawania do herbaty proponuje się stosowanie co najwyżej dwóch łyżeczek rozdrobnionej ostropestu. Kuracja produktami farmakologicznymi z wykorzystaniem sylimaryny, powinna być stosowana przez co najmniej 3 miesiące, podczas których będzie spożywane 200-400 mg sylimaryny w dwóch bądź trzech dozach, w trakcie dwudziestu czterech godzin.