Obturacyjny bezdech senny to choróbsko nieprzyjemne jak również groźne. Jeśli widzisz u siebie objawy typu zmęczenie i senność mimo przespanej nocy, musimy rozważyć optymalną diagnostykę, aby poświadczyć lub wykluczyć OBS.
Mechanizm bezdechu sennego jest dosyć prosty. Postępuje znaczące osłabienie bądź krótkookresowe zatrzymanie oddechu. Wywołuje to gwałtowną ripostą twojego organizmu która ma prowadzić do jak najszybsze nabranie tlenu. Wybudzamy się i znów zasypiamy, nierzadko nie mając świadomości rano o nocnej przygodzie. Fundamentalnym etapem zmierzającym do odkrycia zespołu OBS. bez wątpienia jest rutynowy wywiad lekarski a dodatkowo badanie laryngologiczne. Sprawdza ono, czy powodem bezdechu jest anatomia np. zwężone gardło lub powiększone migdały.
Kolejny krok to badanie, które na 100% poświadcza ewentualnie odrzuca bezdech. Jeśli podejrzenie choróbska potwierdzą testy dokonuje się badanie polisomnograficzne. Procedura polega na na ogólnym monitorowaniu przebiegu. Jeżeli potwierdzimy OBS, wtedy specjalista powie nam jak radzić sobie z męczącą chorobą. Ze 100 niezachwianą pewnością zasugeruje koncentratory tlenu oraz zmianę trybu życia – sporo sportu odchudzanie, zrezygnowanie z palenia, zmniejszenie spożywania wyskokowych trunków.
Najlepsze zazwyczaj jest wykorzystywanie tzw. protezy powietrznej. Aparat CPAP, toteż właśnie ta proteza powietrzna, to udogodnienie stale wtłaczające do płuc tlen pod ciśnieniem. Daje to spokojny sen, nieprzerywany wybudzeniami, gdyż powietrze podtrzymuje miękkie elementy dróg oddechowych, przeszkadzając w ich zapadaniu się. Protezę powietrzną warto używać przez całą noc.