Zespół bezdechu sennego to przypadłość rozpoznana wcale nie tak dawno i, co więcej, prawie zawsze ignorowana przez osoby, których dotyczy. Wielu chorych nie jest świadomych swoich dolegliwości, a to bardzo źle, bo da się je w dzisiejszych czasach wyeliminować.

Powtarzające się w czasie snu zaniknięcia transferu powietrza, zwane także obturacyjnym bezdechem sennym, są nieraz podłożem znacznie większych problemów zdrowotnych. Zespół bezdechu śródsennego pojawia się w wyniku zapadania się języka oraz gardła i, niestety, jest nie mamy na co dzień możliwości na to wpływać. Skutkiem dolegliwości bywają czasem problemy z wysokim ciśnieniem i arytmią. Dla naszego otoczenia niezwykle przykre może być natomiast regularne pochrapywanie.

Uleczanie zespołu bezdechu śródsennego przeprowadza się najczęściej z wykorzystaniem specjalnych aparatów CPAP. Osoba posiadająca podobne objawy stosuje aparat CPAP na potrzeby terapii domowej. Wspomniany przyrząd to głównie pompka powietrza oraz maseczka. Zapewniają one stałe utrzymywanie dróg oddechowych w stanie otwartości. Jest to możliwe poprzez tworzenie nadciśnienia, blokującego zamykanie dróg oddechowych, a w rezultacie nie pojawia się bezdech senny Leczenie tego typu nie należy może do najprzyjemniejszych, ale do maski naprawdę łatwo przywyknąć, do tego nowoczesne sprzęty są niegłośne oraz łatwe w eksploatacji.

Inną opcją dla powstrzymywania choroby aparatami CPAP jest operacja chirurgiczna. Trzeba mieć przy tym świadomość, że proponuje się je u osób z bardzo małym albo średnim zaawansowaniem choroby. Skala postępowania określana będzie indywidualnie. Ma szansę mieścić w sobie w szczególności wyrównanie przegrody nosowej, wycinanie przerośniętych migdałków lub polipów i plastykę podniebienia, czy chociażby zmniejszenie języka.

Wszystkie dostępne metody terapii dobrze jest jednakże zintegrować ze zdrowym trybem życia i zmniejszeniem masy ciała. Są to bowiem elementy, które powszechnie przepisują lekarze na starcie diagnozowania obturacyjnego bezdechu sennego.