Domki letniskowe z drewna chętnie wybierane są w dzisiejszych czasach przez działkowiczów, którzy zawsze dbają o spokój oraz prywatność, jakich z pewnością nie zaznaliby, mieszkając np. w namiocie. Decyzja o zainwestowaniu w domek z pewnością opłaci się wielu z nich!

Nie każdy z nas ma świadomość, że na domki z drewna, niezwiązane na stałe z gruntem, nie potrzebujemy pozwolenia. Z tego powodu mnóstwo osób kupuje domki na kołach lub na bloczkach. Inna, równie istotna sprawa, to pełne wyposażenie domku – należy dowiedzieć się, czy w cenę wliczona została na przykład impregnacja, meble, ocieplenie, sprzęt AGD itd. W różnego rodzaju domach drewnianych umieszczonych na bloczkach zazwyczaj trzeba samodzielnie zadbać o całe wyposażenie.

Budynki drewniane stacjonarne, na fundamentach, są trudniejsze w utrzymaniu i możemy pozwolić sobie na nie tylko wówczas, gdy posiadamy pozwolenie na budowę. Znacznie łatwiej jest jednak przygotować się wówczas do zimy, sprawić sobie nagrzewanie itd. Ściany zewnętrzne muszą być odpowiednio grube efektywnie izolowane, wyposażone w sprawną wentylację. Niezbędne jest także, aby zapewnić podłodze i dachowi wystarczającą izolację. Można też domek przystosować jedynie na sezon letni. To sposób na oszczędzenie na ogrzewaniu – wystarczy wyposażyć go w szerokie okna i estetyczną elewację. Do konstrukcji takich chatynek zużywa się zwyczajowo tańsze drewno, np. sosnę, świerki czy też modrzewie.

Co jeszcze powinno być dla nas istotne? Niezmiernie ważnym fragmentem każdego domku z drewna jest z pewnością jego taras. Zapewne każdy, kto planuje długo wyczekiwany wyjazd, chce spędzić jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Najlepiej, by otulał dom z 2 stron lub nawet go otaczał – tego typu rozwiązanie zapewniłoby nam przemieszczanie się w zależności od stopnia nasłonecznienia.