Każda kuchnia musi przede wszystkim charakteryzować się pełną funkcjonalnością, bez względu na metraż. Zazwyczaj warto zatrudnić profesjonalnego projektanta, by rozplanował przestrzeń w taki sposób, aby nie zmarnować niewidocznego na pierwszy rzut oka potencjału pomieszczenia. Kiedy kuchnia jest faktycznie dość mała, możesz optycznie ją powiększyć, decydując się na praktyczne półki przymocowane do ściany.

Zamierzając nadać swojej kuchni nowy, przyjemny odcień, postaw na ciepłe barwy – firan, rolet, lampy, serwety i naczyń. Świetnie prezentuje się także kuchnia w spokojnych barwach, takich jak wszelkie odcienie szarości. Tak właśnie prezentuje się wystrój w stylu skandynawskim – na pierwszy rzut oka skromnym, a tak naprawdę ciepłym dzięki łagodnym pastelowym odcieniom, np. różom i błękitom. W stylu skandynawskim oszczędność na każdym kroku godzi się z użytecznością.

Jeżeli używasz na co dzień kuchenki gazowej do gotowania, rozsądnie jest zamontować w niej system detekcji. Detektory gazów działają niemal jednakowo jak typowy czujnik czadu – ostrzega przed niebezpieczeństwem wizualnie i fonicznie. Korzystnie, jeśli system detekcji gazu jest powiązany z zaworem elektromagnetycznym, wówczas zamykany jest dopływ gazu do budynku. System detekcji gazu działa sprawnie, jeśli detektor zlokalizujesz pod sufitem nad drzwiami lub ponad framugą okna.

Oprócz wyglądu i bezpieczeństwa znacząca jest również funkcjonalna podłoga w kuchni. Poniektórzy wybierają jako materiał na typowe linoleum ze względu na jego względnie niską cenę oraz szansę prostej wymiany. Jeszcze lepiej mogą zdać egzamin płytki ceramiczne – wykazują wysoką odporność na ścieranie i bardzo łatwo się je czyści. Możesz postawić także na płytki marmurowe, granitowe lub granitowo-kwarcowe. Kamień jest odporny na ścieranie i bardziej elegancki niż pozostałe materiały.

Zanim zdecyduje się na remont swojej kuchni, pomyśl, jak rozstawić planowaną zabudowę. Zadbaj też o bezpieczeństwo i swobodę poruszania się po pomieszczeniu, w którym zazwyczaj spędza się większą część dnia.