Istniejąca możliwość realizowania w Kotlinie Kłodzkiej ogromu fascynujących wycieczek do niezwykle atrakcyjnych punktów stanowi jedną z ważnych cech kuszących co roku wciąż liczniejsze rzesze turystów.

Znaczna liczebność podróżnych na terenie Kotliny Kłodzkiej jest połączona bezsprzecznie z wieloma atrakcjami znajdującymi się na obszarze omawianej krainy oraz w najbliższej okolicy. O mniej bądź bardziej nietypowych atrakcjach całej tej krainy można by mówić oczywiście bardzo dużo. Jeśli chce się wyliczyć te najbardziej atrakcyjne naszą gawędę wpada zacząć oczywiście od fascynującego punktu jakim jest zjawiskowa Kaplica Czaszek.

Kaplica ta w Kudowie Zdroju zlokalizowana w dzielnicy Czermna jest jedynym takiego rodzaju miejscem w naszym kraju i jednym z trzech jakie możemy odnaleźć na obszarze całej Europy. Dla zwiedzających przypatrujących się tejże niepozornej konstrukcji z zewnątrz może nie zdawać się czymkolwiek niezwykłym, jednakże wnętrze stanowi oryginalny wizerunek ludzkiego niedługiego życia. Ta kaplica świetnie opisuje, to, że my – wszyscy ludzie – znajdziemy się w jednym położeniu bez względu na płeć, wiek, religię, kastę społeczną lub kraj pochodzenia. We wnętrzu omawianej kaplicy jest ok. 3 tysiące prawdziwych czaszek i innych szczątków ludzkich z mniej więcej dwudziestu tys. ciał ludzi leżących tutaj.
Rzecz jasna nie tylko Kudowa Zdrój zapewnia interesujące miejsca oraz atrakcje, ponieważ także pozostałe uzdrowiska zlokalizowane w tym obszarze mają do odwiedzenia masę zaskakujących miejsc i zabytków oraz noclegi Kotlina Kłodzka to dla ludzi lubiących aktywny wypoczynek oraz wędrówki, jedyne w swoim rodzaju urokliwe miejsce. W szczególności warto poznać Duszniki Zdrój bo w tym właśnie miasteczku jest bardzo wiele możliwości specjalnie dla podróżników. Odkrycie Schroniska PTTK o nazwie „Pod Muflonem” będzie pewnym z bardzo kluczowych punktów wycieczki. Oczywiście najcenniejszym walorem Dusznik jest Park Zdrojowy oraz zlokalizowana w nim Pijalnia Wód Zdrojowych. W ogrodu znajduje się uroczo wyglądająca fontanna, z której bijąca woda jest iluminowana kolorowymi lampami, co nadaje jej lekko nadziemskiego wyglądu.