Tradycyjny „judasz” ma za zadanie zwiększać bezpieczeństwo domowników, którzy mogą przez drzwi zobaczyć, kto się za nimi znajduje. Ten tradycyjny coraz częściej ustępuje miejsca technologii, a jest nią wizjer elektroniczny. Jak działa i jakie daje możliwości?

Wizjer elektroniczny i jego możliwości

Wizjer elektroniczny to technologicznie najbardziej zaawansowane rozwiązanie. Idzie za tym wysoka cena. Tym wyższa, im więcej funkcjonalności i udogodnień oferuje, jednak można liczyć na adekwatną jakość, wygodę użytkowania, a przede wszystkim maksymalne bezpieczeństwo.

Wizjer elektroniczny nie jest montowany w drzwiach, tak jak tradycyjne „judasze”. Na zewnątrz domu montuje się kamerę, a wewnątrz, na drzwiach zostaje umieszczony wizjer elektroniczny z ekranem LCD lub LED, który przekazuje obraz z zewnątrz. Szersze pole widzenia, większy obszar widoczny na ekranie, a do tego dokładniejszy. To główne zalety.

Wizjery elektroniczne biorąc pod uwagę technologię, na jakiej bazują, są takie same. Różnią się jednak możliwościami i sposobem ich użytkowania. Mogą przez cały czas pokazywać obraz z zewnątrz domu, włączać się tylko w przypadku wykrycia ruchu, jeśli są wyposażone w fotokomórkę lub też uruchamiać się w momencie, gdy ktoś naciśnie przycisk dzwonka. Które rozwiązanie będzie lepsze?

Wizjer elektroniczny – różne sposoby działania

Wizjer elektroniczny, który przekazuje obraz tylko w momencie naciśnięcia dzwonka, ma tę wadę, że przecież nie każdy wykona naciśnięcie. Taka opcja wydaje się nie mieć sensu, jeśli domownicy chcą sobie zapewnić ochronę przed potencjalnym złodziejem czy włamywaczem. Alternatywą jest wybór modelu, który posiada fotokomórkę, dzięki czemu obraz pokazuje się na ekranie, w momencie, gdy ktoś pojawia się w pobliżu. Dodatkowe wyposażenie w podczerwień pozwala ujawnić stosunkowo wyraźny obraz nawet wtedy, gdy na dworze jest już ciemno.

Wizjery elektroniczne działają na baterie, dlatego nie są kłopotliwe pod względem okablowania. Wyposażenie w ekran wysokiej jakości gwarantuje dokładny obraz. Funkcja zapisu obrazu z kamery, a nawet rejestracji dźwięku czy wysyłania powiadomienia na telefon lub mail, gdy ktoś się pojawi w pobliżu wejścia domu, to udogodnienia warte rozważenia.