Urządzenie nowoczesnej garderoby może być dość problematyczne, zwłaszcza gdy jest w niej mało miejsca. Umiejętnie dobrane meble oraz nowoczesne lampy pozwolą jednak na odpowiednie zaprojektowanie rozkładu nawet najmniejszego pomieszczenia przy zachowaniu funkcjonalności i estetyki.

Projektując dom lub mieszkanie, warto uwzględnić przynajmniej niewielką garderobę. Jest to niewielkie pomieszczenie, które jednak okazuje się bardzo praktyczne i znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli dom nie wyróżnia się dużym metrażem, można na różne sposoby uwzględnić w nim garderobę. Nie ma też problemu, by zbudować garderobę w czasie remontu już po tym, jak wybuduje się dom. Wystarczy zbudować ścianki działowe lub zabudować wnękę. Nie jest to problematyczne, a uzyska się garderobę po powierzchni nawet kilku metrów kwadratowych. Umiejętnie zaprojektowanie takiej powierzchni pozwoli na wygodne jej eksploatowanie. Kilka metrów kwadratowych to wystarczająco, by móc cieszyć się garderobą z prawdziwego zdarzenia.

Jak zaplanować rozkład garderoby?

Nowoczesne garderoby mają bardzo zróżnicowany rozkład pomieszczeń. Wszystko jest zależne od tego, jak dużą powierzchnię ma się do zagospodarowania. Dotyczy to zarówno powierzchni samej podłogi, jak i wysokości pomieszczenia, która jest bardzo ważna. Większość garderob jest jednak stosunkowo niska, więc warto wykorzystać dostępną przestrzeń w stu procentach. Wiąże się to z koniecznością dobrania mebli tak, by sięgały aż po sufit. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż dzięki temu nawet na minimalnej powierzchni uzyskuje się dużą przestrzeń użytkową.

Jakie meble do garderoby?

Projektując garderobę, warto zdecydować się na meble wykonywane pod wymiar, by dopasować je idealnie do posiadanej przestrzeni. Jest to opcja konieczna wtedy, gdy pomieszczenie ma nieregularne kształty i zawiera na przykład dużą ilość skosów. Jest to powszechne, zwłaszcza gdy jest umiejscowiona na poddaszu. Jeśli jednak ściany i sufit są prostopadłe, zazwyczaj nie ma konieczności zamawiania mebli, gdyż można z łatwością nawet bez tego dobrać odpowiednie meble, które idealnie wpasują się w pomieszczenie od podłogi, aż do sufitu. Mogą to być meble drewniane, jak i metalowe. Jest to właściwie kwestia gustu, a jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to by były funkcjonalne. Warto uwzględnić przynajmniej kilka lub kilkanaście szuflad, a także miejsce na zamykane półki. Ponadto wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są meble, które mają wyjmowane półki. Są one uniwersalne i pozwalają wykorzystać przestrzeń optymalnie, w zależności od zmieniającego się zapotrzebowania.

Jeśli regały i szafki sięgają bardzo wysoko, warto też dokładnie zaplanować oświetlenie garderoby. Można do tego podejść na różne sposoby, ale najbardziej praktyczne jest wykorzystanie różnych rodzajów oświetlenia. Nowoczesne lampy do zabudowy w formie tak zwanych oczek, idealnie spiszą się przy projektowaniu garderoby.

Nowoczesne lampy – oświetlenie garderoby

Standardowym oświetleniem powinna być nowoczesna lampa sufitowa. Wygląd ma tu drugorzędne znaczenie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by miała ona regulowane ustawienie tak, by móc oświetlić całą przestrzeń. Najlepiej by miała kilka żarówek, które można ustawiać w dowolnych kierunkach.

Jeśli ktoś chce dołożyć do funkcji praktycznych nieco ciekawego efektu wizualnego, to może wykorzystać kolorowe listwy LED, na przykład montowane pod najniższymi półkami regałów.

Ponadto dobrze jest wykorzystać taśmy LED, które idealnie oświetlają półki, do których nie dociera światło. Sprawdzą się idealnie na każdej wysokości, ale najbardziej praktyczne okażą się na samym dole, gdyż ze względu na wysokie ustawienie lampy na suficie i kąty padania światła, zazwyczaj dolne półki są niedoświetlone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takie listwy wyposażyć wszystkie z półek. Górne półki można zaś oświetlić tak zwanymi oczkami zabudowywanymi w suficie. Są one bardzo wydajne i w sam raz pasuję do oświetlania górnych półek umiejscowionych w garderobie.