Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Niestety, nie wszyscy przykładają dużą wagę do urządzenia jej gustownie i praktycznie. Często odsuwa się na dalszy plan aranżację tego pomieszczenia, a później trudno jest podjąć trud większego remontu.
Oświetlenie nastrojowe i centralne – gdzie je rozmieścić?
W łazience najczęściej montuje się plafony lub większe plafoniery. Jeśli pomieszczenie ma niewielką kubaturę, wtedy wystarczy zainstalować na środku jedną główną lampę lub ulokować ją nad drzwiami. W przypadku posiadania większej łazienki sytuacja zmienia się diametralnie. Wtedy musisz pomyśleć o dodatkowych lampach, które doświetlą różne zakamarki wnętrza.
Idealnym rozwiązaniem są kinkiety. Możesz umieścić je pojedynczo lub obok siebie, nakierowując źródło światła na konkretną strefę łazienki.
Kinkiety montuje się najczęściej po obydwu stronach lustra. Wykonywanie makijażu czy golenie się przy dobrym świetle, które nie rzuca cieni na twarz, to bardzo ważna sprawa. Szczególnie panie cenią sobie precyzyjnie oświetlenie lustra w łazience. Tego typu światło funkcyjne jest niezbędne w każdym pomieszczeniu, nawet najmniejszej łazience.
Kolejna kwestia wiąże się ze światłem nastrojowym, które najczęściej umieszcza się nad wanną. Jeżeli lubisz spędzać długi czas w kąpieli z ulubionym kolorowym magazynem lub książką w dłoni, mała, ruchoma lampka jest niezbędna. Możesz też pomyśleć o umieszczeniu kilku oczek świetlnych wzdłuż linii sufitowej, rezygnując np. z centralnego źródła światła.
Za pomocą maleńkich reflektorków lub halogenów doświetlasz też szafki z preparatami do higieny czy ręcznikami. Równo ułożone w kostkę lub zrolowane będą ładnie i schludnie prezentować się na odkrytej półeczce.
Chodniki łazienkowe – jaki wybrać, aby był praktyczny i estetyczny?
Obok oświetlenia chodniki łazienkowe są bardzo ważnym elementem wystroju łazienki. Niektórzy rezygnują z nich w ogóle, ale nie jest to na pewno dobre rozwiązanie. Dzięki miękkiemu i chłonnemu dywanikowi możesz spokojnie wyjść z kąpieli i poczuć pod stopą wyjątkową puszystość i ciepło materiału.
Jakie chodniki łazienkowe spełnią twoje oczekiwania? Przede wszystkim kieruj się podczas zakupu jakością materiału. Powinien być miękki i dobrze chłonąc wilgoć. Najlepiej, aby spód miał podbity gumą, bo wtedy nie będzie się ślizgał po posadzce.
Chodniki łazienkowe frotte lub bawełniane sprawdzą się idealnie. Dobrze chłoną wodę i zapewnią odpowiedni komfort termiczny stopom. Dobrze tez zrównoważyć grubość materiału z jego walorami dotykowymi. Im grubszy i bardziej mięsisty, to będzie dłużej schnąć. Wybierz więc średniej grubości dywanik o miękkiej strukturze włókien.
Jeśli zastanawiasz się nad kształtem chodnika do łazienki, to weź pod uwagę kubaturę wnętrza. Im mniejsza łazienka, tym mniejszy dywanik musisz kupić. Najlepiej postawić na kształty owalne, okrągłe, które połączą kilka stref w pomieszczeniu.
Inne przydatne gadżety, które umilą ci przebywanie w łazience
Kupując ręczniki do łazienki, zwracaj uwagę na ich kolorystykę i ogólny design. Nie wszędzie będą pasowały ręczniki z napisami czy aplikacjami. Wybieraj takie produkty, które stworzą z wybarwieniem ścian i mebli jedną spójną całość. Oczywiście nie muszą być w takim samym kolorze, ale dobrze, aby łączył je jakiś jeden akcent. Może to być obszycie lub kolorowa wstawka wzdłuż ręcznika. Jeśli będą to produkty eleganckie, uszyte z dbałością o najmniejszy szczegół, wtedy będą prezentować się zjawiskowo ułożone w rulon czy kostkę na półkach.
Oprócz ręczników postaw na świece zapachowe, które możesz umieścić w szklanych ozdobnych kulach. Warto też zawiesić jeden, nawet maleńki obraz, który estetycznie wpisze się w tło wnętrza. Jeżeli masz większą łazienkę, zadbaj o to, aby znalazło się w niej miejsce na kwiaty, które umieścisz w ozdobnych, np. ceramicznych donicach.
Każdy ma swój niepowtarzalny pomysł na łazienkę. Zastanów się, co najbardziej przyda się w takim wnętrzu tobie i twoim bliskim. Zaaranżuj ja tak, aby każda kąpiel była niezwykłą ucztą dla zmysłów i gwarantowała maksymalne odprężenie po całym dniu pracy.