Wyjazd do pracy w Niemczech nie musi oznaczać emigracji na stałe. Okazuje się, że z aktywności zarobkowej u naszych zachodnich sąsiadów można korzystać na różne sposoby. Dawno minęły czasy, w których trzeba było pożegnać się z Ojczyzną, żeby móc żyć i pracować na stałe. Jak można korzystać z udogodnień po drugiej stronie Odry?

Zatrudnienie w największym kraju Unii Europejskiej to przede wszystkim korzyść finansowa. Ale nie tylko. Podjęcie pracy w Niemczech oznacza zarobki średnio co najmniej 1,5 raza wyższe niż na analogicznym stanowisku w Polsce. Niektóre branże pozwalają na jeszcze większe zyski, a przecież to własnie w tym celu rezygnujemy ze stabilizacji w kraju i stale kursujemy na zachód. Na szczęście teraz łatwiej o alternatywne źródła transportu – już nie tylko własne samochody i autokary, ale także połączenia lotnicze czy busy w wersji komfort wożą tysiące Polaków za naszą zachodnią granicę. Właśnie dlatego warto rozważyć związki z Niemcami nieco innego typu.

Rachunek w banku = kredyt w Niemczech. A to oznacza nowe możliwości

Praca w Niemczech oznacza również, że musimy założyć tam bankowy rachunek. To bardzo dobra wiadomość – założony rachunek oznacza kredyt w Niemczech, a to rzecz warta rozważenia, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy koniecznie przywieźć stamtąd sympatycznego używanego golfa czy zafirę. Zamiast pracy przez dziewięć miesięcy, z której powinno się z grubsza odłożyć na samochód, możemy nabyć używane auto w znakomitym stanie dzięki pożyczce w jednej z instytucji finansowych.

Nie tylko wyższe pensje. Odkryj liczne korzyści z pracy za Odrą

W tej perspektywie zyskujemy wiele bonusów, których nie będziemy mieć, jeśli naszych sąsiadów z zachodu będziemy odwiedzać jedynie w celach zakupowych czy rekreacyjnych. A przecież zatrudnienie w tym kraju coraz częściej można podejmować sezonowo – wiele takich ofert pojawia się w ogłoszeniach kierowanych przez agencje HR także do konkretnych grup wiekowych czy nawet par. Dlatego wiele osób decyduje się na sezonowe czy okresowe dojazdy do kraju, w którym dzięki pracy również może korzystać z takich udogodnień, ja choćby kredyt w Niemczech w postaci rat na auta w miejscowym komisie, ułatwionych zakupów przez internet, a nawet promocji przewidywanych dla klientów banku. Mieszkańcy przygranicznych województw wracają do Polski na weekendy lub nawet codziennie – koszty życia tutaj są zdecydowanie niższe. Za to wysokość zarobków i udogodnienia związane z faktem zatrudnienia w Niemczech zachęcają ich do dojazdów do pracy.