Większość właścicieli i użytkowników kamperów to miłośnicy podróży lub biwakowania. Bez względu na to, czy kamper stoi dniami w jednym miejscu czy codziennie zmienia lokalizację – jego właściwe wyposażenie to podstawa. Obecna liczba gadżetów i akcesoriów do kampera może przyprawić o zawrót głowy.

Jak nie zwariować od nadmiaru kempingowych gadżetów do wyboru?

Ilość producentów, marek i kategorii produktów kempingowych, może przyprawić o zawrót głowy nie tylko amatora i początkującego biwakowicza, ale także doświadczonego podróżnika. Wszystko dlatego, że firmy odpowiadające za dostarczanie nowych rozwiązań i urządzeń w tym segmencie rynku stale wprowadzają innowacje, pokazują premierowe urządzenia i prezentują debiuty nowych odsłon swoich sprawdzonych produktów.

Dzięki temu w zasadzie przed startem każdego kempingowego sezonu, na stronach sklepów www i w punktach stacjonarnych znaleźć można nowe, wprowadzane dopiero na rynek akcesoria do kamperów. Te nowe modele i wersje odświeżone są oczywiście na początku oferowane w najwyższych możliwych cenach, by dopiero po zamknięciu sezonu turystycznego rozpocząć obniżanie tego pułapu.

Akcesoria do kamperów – „nowsze” wcale nie oznacza „lepsze”

Taki debiut nowych wersji i modeli sprawia, że akcesoria do kamperów z zeszłego roku, zwłaszcza te, których firmom nie udało się wypuścić ze swoich stanów magazynowych – są mocno przeceniane. Premiera nowych kuchenek gazowych, lodówek turystycznych czy agregatów prądotwórczych do kempingu, jest więc zawsze doskonałym momentem na sprawdzenie oferty na poprzednie wersje tych samych produktów. Podobnie jak przy zakupie telewizorów najwyższej rozdzielczości czy telefonów komórkowych typu smartphone – tak samo decydując się na akcesoria do kamperów, warto rozważyć nabycie modelu z wcześniejszej serii produktowej.

Zazwyczaj są one wystarczająco jakościowe, sprawdzone i funkcjonalne, aby spełnić wszystkie oczekiwania użytkownika i sprawdzić się przy rozmaitych zadaniach – a jednocześnie nie są tak drogie, jak flagowe i reklamowane obecnie modele. Taka oszczędność wcale nie musi oznaczać dodatkowego ryzyka, albowiem w przypadku bardziej kosztownych urządzeń i akcesoriów klient zawsze może liczyć na gwarancję lub rękojmię, a więc w przypadku niezadowolenia z produktu lub jego oczywistej wadliwości, zawsze istnieje możliwość zwrócenia towaru lub jego wymiany.

Bardziej, niż na datę premiery danego akcesoria do kamperów, warto zwrócić uwagę na markę i producenta oraz opinie dotychczasowych użytkowników, albowiem to one mówią najwięcej o realnej wartości i trwałości danego produktu. Naturalnie wielu projektantów, producentów, dystrybutorów oraz sklepikarzy zarabia na tym, że klienci chętnie ulegają pokusie zakupu najnowszego dostępnego modelu, ale przed ostatecznym dokonaniem zakupu zawsze warto odwołać się do specyfikacji technicznej i suchych parametrów konstrukcyjnych porównywanych akcesoriów czy urządzeń.

Jakie akcesoria w kamperze są najbardziej niezbędne

Oczywiście o tym, co jest absolutnie niezbędne na biwaku czy kempingu, wiedzą tylko i wyłącznie turyści mający świadomość swoich preferencji, stylu podróżowania czy sposobu spędzania czasu już po rozbiciu obozu. Kamper pozwala w dużym stopniu zmniejszyć problem pakowania się na podróż czy rezygnowania z kolejnych elementów wyposażenia, ponieważ sam kamper swoją konstrukcją pozwala na zabranie wielu, także nieco zbędnych i mało potrzebnych przedmiotów czy akcesoriów. Szafy i miejsca na przechowywanie zarówno wewnątrz kampera jak i na nim lub w jego specjalnie zaprojektowanych schowkach bagażowych – jest mnóstwo, więc osoby wykorzystujące kampery w turystyce chętnie zabierają więcej, niż np. użytkownicy namiotów.

Oczywistą przewagą, jaką stwarzają swoim posiadaczom i użytkownikom kampery, jest możliwość uruchomienia w nich chociażby instalacji gazowej czy elektrycznej. Prąd czy możliwość ugotowania czegoś na kuchence gazowej, to dla sporej rzeszy podróżników i turystów szczyt wygody i luksusu, jaki można osiągnąć podczas wakacyjnych wojaży. Dokupując co sezon w kempingowych sklepach kolejne akcesoria i urządzenia do swojego kampera, można ostatecznie zbudować całkowicie samowystarczalne, luksusowe środowisko.