Słowo pszczoła najczęściej kojarzy nam się z miodem. Natomiast zawdzięczamy im o wiele więcej, a czasami nie jesteśmy tego świadomi. Wosk, pierzga, pyłek kwiatowy, jad pszczeli czy maść propolisowa wykonana z kitu, to także produkty otrzymywane dzięki tym wspaniałym stworzonkom.
Najważniejsza pszczela rola
Pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym. Dzięki temu przelatując z kwiatka na kwiatek, zapylają je. Rośliny nie mają zdolności przemieszczania się, więc bez pomocy owadów czy wiatru nie byłoby możliwe ich zapylenie. Przyczynia się to do powstania owoców. Statystycznie dzięki ich pracy mamy o 30% więcej jedzenia na świecie. Bez ich pracy zdecydowana większość roślin nie mogłaby się rozmnażać. Po niedługim czasie doszłoby do wyginięcia niektórych okazów.
Zbawienne właściwości miodu
Poza przenoszeniem pyłków produkują dla nas bardzo pyszny i słodki miód. To nic innego jak roztwór cukrów o właściwościach higroskopijnych. Pszczoły z każdego kwiatka zbierają spadź lub nektar. Przenoszą je go ula i przerabiają, wzbogacając w enzymy powstające poprzez gruczoły ślinowe. To właśnie dzięki temu jest wprost idealny na przeziębienie i kaszel. Ma działanie przeciwbakteryjne oraz wzmacnia odporność.
Maść propolisowa kolejną substancją o zbawiennych właściwościach
Naturalnym środkiem pomagającym na wiele przypadłości jest maść propolisowa. Wytwarza się ją z propolisu, czyli kitu pszczelego, a jego właściwości są znane już od tysięcy lat, kiedy to był stosowany w leczeniu ran. W dzisiejszych czasach składnik ten jest stosowany w dwóch dziedzinach — medycynie i kosmetologii. Najbardziej znaną formą jest wspomniana wyżej maść propolisowa. Można ją stosować na każdą przypadłość pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego i wirusowego. Ma właściwości łagodzące, pielęgnacyjne i wygładzające. Jest naturalnym lekiem na opryszczkę. Przed zastosowaniem każdego specyfiku pochodzącego od pszczół należy zrobić test alergiczny, ponieważ ryzyko uczulenia jest zwiększone. Mając na uwadze wszystkie te aspekty, można powiedzieć, że pszczoły to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie tylko zapewniają nam pożywienie, ale pomagają w walce z różnymi przypadłościami.