Klimatyzacja w samochodzie to już aktualnie konieczny składnik wyposażenia pojazdu. Pojazdy wyposażone w klimatyzację lepiej się sprzedają. Bardziej komfortowo się je użytkuje. Chyba żaden pasażer nie poczuje się dobrze w za ciepłym wnętrzu automobilu. A o przegrzane auto w trakcie lata i ciepłą wiosną niewątpliwie nie trudno.
Niestety, o klimatyzację w aucie tak jak o pozostałe części i elementy wyposażenia wozu trzeba się troszczyć. Klimatyzacja nie może skutecznie służyć przez cały okres eksploatacji auta. Potrzebuje serwisu w obawie o kompresor klimatyzacji, którego naprawa jest niezwykle nadwyrężająca budżet. Typową aktywnością dowolnego posiadacza samochodu wyposażonego w autoklimę być jej odgrzybianie. Należałoby wówczas odwiedzić mechanika i oddać pojazd w ręce fachowców. Tylko oni mogą starannie odświeżyć klimatyzację w pojeździe i zrobić tak, że będzie służyła ona bezbłędnie oraz tak, jak tego potrzebujemy.
Czyszczenie klimy powinno się wykonywać należycie w każdym roku, a koniecznie przynajmniej co dwa lata. Nieodgrzybiona klima jest skupieniem niemiłego smrodu, który to chcemy czy też nie, przy uruchamianiu jej, rozpraszany bywa po całym wnętrzu pojazdu. Serwisowanie klimy powoduje, że kłopotliwy zapach zanika, a i nawiewy działają płynnie. Przejażdżka samochodem jest niewątpliwie przyjemniejsza.
Jeżeli zamierzamy można pokusić się o samodzielne odgrzybianie klimatyzacji we własnym garażu. W sklepach jest wiele detergentów, z pomocą jakich sami możemy podnieść czystość auto klimy. Oczyszczanie klimatyzacji w aucie można przeprowadzić dwiema drogami. Albo na zewnątrz od strony silnika, albo we wnętrzu pojazdu. Oczyszczanie klimatyzacji polega w takim przypadku na nałożeniu wskazanego środka do odgrzybiania w wloty przewodów wentylacji. Umiejętnie dostosowany detergent usunie grzyby oraz podłoża nieznośnego zapachu.