Operacja stawu biodrowego polega na wszczepieniu w miejsce zmienionego chorobowo stawu specjalnej protezy. Zabiegi takie wykonuje się obecnie coraz częściej. Przed planowaną operacją warto dowiedzieć się, jak się do niej przygotować i w jaki sposób postępować już po przeprowadzonym zabiegu.
Po co wykonuje się operację stawu biodrowego?
Operacja stawu biodrowego nazywana również endoprotezoplastyką, alloplastyką lub endoplastyką to zabieg, który wykonuje się w przypadku, gdy staw biodrowy odmawia posłuszeństwa. Może się tak zdarzyć z różnych względów. Najczęstszymi przyczynami upośledzenia stawu biodrowego są na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów czy różnego rodzaju urazy, takie jak złamania kości udowej. U chorego pojawia się ból biodra, który z czasem zaczyna promieniować do kolana. Początkowo dyskomfort odczuwany jest jedynie przy poruszaniu się, z czasem jednak ból dokucza również podczas siedzenia czy leżenia. Pojawiają się problemy z ruchomością – chory najczęściej zaczyna utykać na bolącą nogę. Jeśli odczuwasz takie bądź podobne objawy, nie zwlekaj – jak najszybciej umów wizytę u lekarza, który zleci wszelkie niezbędne badania i być może skieruje na zabieg. Po operacji wymagana jest oczywiście rehabilitacja, jednak chorzy najczęściej wracają do pełnej sprawności, a co najważniejsze – pozbywają się raz na zawsze uciążliwego bólu.
Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezoplastyce?
Rehabilitacja po operacji stawu biodrowego rozpoczyna się już w pierwszych dobach po zabiegu. Początkowo ćwiczenia są bardzo proste i odbywają się na leżąco. Już po kilku dniach jednak chory może próbować się spionizować. Najpierw należy zachować szczególną ostrożność i wstawać z pomocą drugiej osoby. Po niedługim czasie jednak można to robić samodzielnie. Po opanowaniu pierwszych ćwiczeń, jak najszybciej należy rozpocząć naukę chodzenia. Początkowo chory powinien poruszać się ze specjalnym balkonikiem rehabilitacyjnym. Kiedy to nie będzie już sprawiało mu problemu, powinien przerzucić się na chodzenie o kulach. W momencie, gdy taki sposób poruszania się zostanie opanowany, prawdopodobnie nastąpi wypis ze szpitala. Nie oznacza to, że w tym momencie należy przerwać rehabilitację. Ćwiczenia powinny być kontynuowane, aby po paru miesiącach wrócić do pełnej sprawności i poruszania się bez żadnego dyskomfortu. W przypadku zaniechania rehabilitacji może dojść do powstania skrzepów, czego każdy chce uniknąć.
Nakładka na sedes po operacji biodra i inne udogodnienia
Jeszcze przed operacją warto wprowadzić do naszego domu pewne proste rozwiązania, które ułatwią nam życie po zabiegu. Poruszanie się bowiem będzie wówczas nieco utrudnione. Udogodnienia powinniśmy wprowadzić przede wszystkim w łazience, ponieważ to tam najczęściej dochodzi do domowych wypadków. Jednym z niezbędnych elementów, na które powinniśmy się zdecydować, jest specjalne krzesełko, które wstawić można pod prysznic. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać codzienne czynności higieniczne bez zbędnego wysiłku i nadwyrężania naszych kończyn. Nakładka na sedes po operacji biodra również będzie nieocenioną pomocą w codziennym funkcjonowaniu. Po takim zabiegu bowiem trudniej będzie nam siadać kilka razy dziennie na niskiej muszli klozetowej. Nakładka na sedes po operacji biodra powinna być przede wszystkim stabilna oraz solidna, abyśmy mieli poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Kolejnym świetnym pomysłem będzie zamontowanie w łazience specjalnych uchwytów, które ułatwią nam wstawanie z toalety czy z krzesła pod prysznicem. W łazience umieśćmy także maty antypoślizgowe. Ponadto z domu usuńmy wszelkie zbędne dywaniki. Gdy będziemy poruszać się o kulach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczepimy o nie, a wtedy bardzo łatwo o upadek.