Istnieje wiele powodów, dla których wart czytać książki. Czytanie sprawia, że człowiek staje się mądrzejszy, poza tym wzbogaca słownictwo, a także poprawia pamięć i koncentrację. Poza tym kształtuje charakter i redukuje stres.

Czy ważne jest czytanie samo w sobie?

Jeśli czytamy byle co, najprawdopodobniej nie przyniesie to dobroczynnego wpływu na rozwój umysłowy. Zatem warto sięgnąć po literaturę wartościową, taką, która rozwija wyobraźnię, motywuje do działania i inspiruje. Dzięki regularnemu czytaniu można zauważyć, że całe życie zaczyna się zmieniać. Stajemy się bardziej inteligentni, pewni siebie i rozwiązujemy problemy, które kiedyś zdawały się nie do przejścia. Dlatego warto czytać książki, które mogą wnieść coś do życia np. książki motywacyjne, ale nie wykluczać przy tym książek, których czytanie po prostu sprawia przyjemność.

Jakie książki cieszą się największą popularnością?

Według sondaży wśród osób czytających najbardziej popularne są kryminały, literatura piękna, proza, literatura faktu i fantastyka. Kobiety często wybierają romanse, książki kulinarne, prozę i literaturę piękną. Mężczyźni zaś czytają kryminały, książki historyczne, fantasy oraz komiksy. Po książki motywacyjne sięgają ludzie chcący zbudować własny biznes lub dążą do samodoskonalenia. Książki motywacyjne przydają się w życiu zawodowym, ale także w prywatnym.

Jednym z bardziej lubianych gatunków literackich jest horror i fantastyka. Powieści fantastyczne często są przenoszone na ekrany oraz stają się inspiracją do gier komputerowych. Chętnie czytane są książki obyczajowe. Zawarta w nich fikcja literacka pokazuje nowe typy zachowań międzyludzkich, a błędy popełniane przez bohaterów pomagają czytelnikowi uniknąć popełnienia takich samych w prawdziwym życiu.

Książki najczęściej są wybierane przez ludzi na podstawie rekomendacji rodziny, czy znajomych. Nieco mniej osób korzysta z informacji mediów w sprawie wyboru książek. Mimo rosnącej popularności audiobooków zdecydowana większość osób czytających, wybiera książki tradycyjne.