Obecnie coraz więcej ludzi żyje w ciągłym biegu, brakuje czasu na załatwienie wszystkich spraw. Z tego względu stres jest nieodłączną częścią życia, który niekiedy paraliżuje, a motywacja do działania spada. Ważne jest, by umieć świadomie walczyć ze stresem i dokładnie planować działania każdego dnia.

Stres, który paraliżuje działanie.

Stres to reakcja organizmu na sytuacje, które zaburzają jego równowagę i przekraczają możliwości poradzenia sobie z nimi. Stres może działać w sposób mobilizujący do działania. Ten rodzaj stresu wpływa pozytywnie na chęci do działania oraz ułatwia wykonanie określonego zadania. Natomiast stres, który trwa za długo oraz wyczerpuje siły, wpływa destrukcyjnie na człowieka. Z tego rodzaju stresem trzeba walczyć, ponieważ może prowadzić do objawów somatycznych. Walka ze stresem nie jest łatwa, większość osób cierpiących z powodu długotrwałego stresu nie wie, jak poradzić sobie ze stresem. Stres negatywny objawia się bólami brzucha, głowy, wypadaniem włosów, kołataniem serca oraz niweczy chęci do działania, a to może prowadzić do depresji lub nerwicy. Gdy nie wiemy, jak poradzić sobie ze stresem, najpierw trzeba uświadomić sobie jakie czynniki go wywołują i zastanowić się, czy można je wyeliminować.

Jak racjonalnie planować swoje działania?

Najlepiej usiąść i wypisać wszystkie czynniki, które wywołują stres, a następnie wszystkie możliwe rozwiązania. Aby zredukować stres do minimum, warto zaplanować swoje działania. Życie według planu jest łatwiejsze. Dzięki temu jesteśmy kowalem własnego losu, sami podejmujemy inicjatywy, a to zmniejsza ryzyko pojawienia się stresu. Zdając sobie sprawę, ile czasu zostało do zrealizowania planów, organizacja czasu staje się bardziej racjonalna. Miesiąc wydaje się długi, lecz jeśli odliczymy czas na sen, codzienne obowiązki, tego czasu jest mniej, niż się wydaje na początku. Dlatego właśnie oprócz tego, że warto wiedzieć jak poradzić sobie ze stresem, ważne jest jak go unikać. Planowanie swoich działań jest najlepszym sposobem na uporządkowanie swojego życia. Wystarczy przestać biec tak, jak dotychczas i zacząć zmieniać swoje życie.