Każdy, kto na co dzień nie ma zbyt wiele do czynienia z prawem, może napotkać trudność podczas znalezienia dobrego specjalisty. Renomowany prawnik to taki, który będzie w stanie pomóc w rozwiązywaniu związanych na przykład z podaniem do sądu byłego partnera, który nie pełni właściwie opieki rodzicielskiej, lub z uzyskaniem rozwodu. Jak więc znaleźć dobrego prawnika w swoim mieście?
Czym powinien cechować się dobry prawnik?
Wiele osób napotykając problemy, które wymagają rozwiązania na podstawie prawa, decyduje się na znalezienie dobrego specjalisty, który fachowo pomoże w zaistniałej sytuacji. Powszechność tej sprawy można zaobserwować, spoglądając na częstotliwość wyszukiwania w Google takich fraz, jak np. „porady prawne Łódź” czy „dobry prawnik Poznań”. Podczas takich poszukiwań, warto pamiętać o zabezpieczeniach, jakie mogą dani specjaliści nam zagwarantować — dokładniej rzecz ujmując, chodzi o wiedzę i bezpieczeństwo.
Przeważnie łączy się to z odpowiedzialnością. Podpisanie treści pisma własnym nazwiskiem, wiąże się z poczuciem odpowiedzialności za to, co się tam znajduje. Chcąc w pełni świadomie przyjąć skutki podjętych decyzji, podjętych na podstawie porad prawnika, warto czynić wszystko, aby nasze działania były poparte o jak najlepszą i aktualną wiedzę.
Sprawdzenie tego, czy dany prawnik jest odpowiednio wyuczony, odpowiedzialny i mądry, powinno stanowić podstawę decyzji o wyborze danego specjalisty. Z zasady, taką gwarancję ma dawać wpis na listę adwokatów i na listę radców prawnych. System szkoleń i egzaminów, przez które przechodzi dana osoba, przed uzyskaniem zgody na posługiwanie się tytułem zawodowym adwokata lub radcy prawnego został właśnie po to wymyślony, aby na listę adwokatów lub radców prawnych wpisywane były jedynie osoby spełniające ten wymóg — odpowiedzialność i wiedza.
Zabezpieczenie interesu w korzystaniu z usług dobrego prawnika
Warto wiedzieć, iż występuje różnica w zabezpieczeniu interesu w zależności od tego, czy uzyskana pomoc świadczona była przez adwokata lub radcy prawnego, czy też z usług osoby, która takich tytułów nie posiada.
Po pierwsze, radców prawnych i adwokatów obowiązują nie tylko przepisy rozporządzeń czy ustaw. Podlegają oni również precyzyjnym przepisom i kodeksom etycznym ustanowionym przez samorząd — odpowiednio radcowski lub adwokacki. Podlegają oni również odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz na nieodpowiednio postępującego radcę prawnego czy adwokata można złożyć skargę do konkretnego samorządu.
Co więcej, każdy z wykonujących zawód radcy prawnego lub adwokata, ubezpieczony jest na wysoką kwotę od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, iż w przypadku nieszczęścia zaistnienia szkody, ułatwia poszkodowanemu uzyskanie należytej rekompensaty.