Osoby niepełnosprawne potrzebują dodatkowych usprawnień, odpowiednio przystosowanego wyposażenia i jak najmniej barier architektonicznych we własnym domu. Dzięki temu będą mogli dużo swobodniej wykonywać codzienne czynności i obowiązki. Już na etapie projektowania budynku należy wziąć pod uwagę, jakie ulepszenia będą niezbędne. Zwykle dotyczą one wymiarów poszczególnych pomieszczeń, garażu i podjazdu, szerokości drzwi oraz odpowiednio dostosowanej łazienki.
Jakie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych wprowadzić w domu?
Najważniejszą kwestią w dostosowaniu domu do potrzeb osób niepełnosprawnych jest usunięcie z ich drogi jak największej ilości barier architektonicznych. Należy do nich przede wszystkim schody, progi na przejściach i w wejściach, zbyt wysokie blaty i włączniki światła, brak możliwości otwarcia okna oraz różnice poziomów na poszczególnych kondygnacjach. W związku z tym każde pomieszczenie należy zaprojektować w sposób optymalny i możliwie najbardziej przyjazny osobom niepełnosprawnym, bez względu na to, czy są niewidome, czy poruszają się na wózku inwalidzkim. W łazience na przykład powinien się znaleźć uchwyt dla niepełnosprawnych, stołek pod prysznic i niska umywalka. Podwórko oraz podjazd nie mogą być zbyt mocno nachylone. Schody, progi i krawężniki można zastąpić odpowiednio wyprofilowanymi spadkami. Brama wjazdowa wraz z furtką wejściową muszą mieć właściwą szerokość, aby wózek inwalidzki mógł swobodnie się w nich zmieścić. Warto także wyposażyć budynek w specjalne rampy i pochylnie, które usprawnią przemieszczanie się po budynki i korzystanie z tarasu, balkonu lub ogrodu.
Jakich udogodnień w domu najbardziej potrzebują osoby niepełnosprawne?
Osobom niepełnosprawnym należy umożliwić możliwie najbardziej swobodne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Ważne, aby kabina prysznicowa nie posiadała progu tak, aby można było wjechać do niej wózkiem inwalidzkim lub była wyposażona w stołek pod prysznic i specjalną półkę, na której można usiąść. Muszla toaletowa, umywalka, lustro, szafki i sprzęty elektryczne powinny zostać zamontowane na odpowiedniej wysokości. To samo dotyczy wszystkich klamek, włączników światła oraz uchwytów. Drzwi muszą być odpowiednio szerokie, aby zmieścił się w nich wózek inwalidzki. Progi, krawężniki i schody można zastąpić łagodnymi podjazdami, pochylniami i rampami. Należy również zrezygnować z dywanów i chodników na podłogach. Taki czynności jak siadanie i wstawanie znacząco ułatwią specjalne poręcze. Można je wykorzystać obok łóżka, stołu, kanapy, ubikacji, wanny bądź prysznica. Przedmioty codziennego użytki powinny znajdować się w zasięgu ręki. Mowa tutaj przede wszystkim o kosmetykach, sztućcach, talerzach czy ubraniach. Należy też zwrócić uwagę na to, czy szafka nocna znajduje się blisko łóżka. Zamiast otwieranych drzwiczek o wiele lepiej sprawdzą się wysuwane szuflady.
Stołek pod prysznic, czyli jak przystosować łazienkę do osoby niepełnosprawnej?
Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, gdzie swobodne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych jest wyjątkowo utrudnione. Dlatego warto zastosować szereg usprawnień, które w znaczący sposób przyczynią się do ułatwienia im wykonywania codziennych czynności. Bardzo przydatny jest podnośnik wannowy, którym można sterować za pomocą pilota. Jego konstrukcja umożliwia stopniowe obniżanie i podwyższanie siedziska. Jest w stanie udźwignąć ciężar nawet do 140 kg. Warto także wykorzystać stołek pod prysznic lub specjalne siedzisko. Świetnym rozwiązaniem może okazać się podwieszana umywalka, pod którą swobodnie zmieszczą się nogi osoby, siedzącej na wózku inwalidzkim. Również wisząca muszla umożliwi swobodne z niej korzystanie, gdyż łatwiej będzie przesiąść się na nią z wózka. Można też zamontować uchylne lustro, zawieszone pod takim kątem, który pozwoli bez problemu się w nim przeglądać. Jeżeli łazienka położona jest na wyższej kondygnacji, warto skorzystać ze schodołazu.